Otthontervezés

Az ŐSZ bennünk rejtőzik.

Mennyire igaz, miszerint minden évszaknak meg van a maga szépsége. A természet harmonikusan és varázslatosan bánik a színekkel. Jó, ha csak figyeljük és esetenként ötletet csenünk tőle. Divatos jellemzője most a lakberendezésnek, un. moodboard-okat létrehozni a színek anyagok összehangolására, ezeket csinos kollázsokba rendezve a megrendelő elé teríteni, megtámogatva a tervezést.  Az évszakok szépségek szeretete mindenkinél jelen van. Tudtad?  A színek tudománya bennünk van, csak meg kell ismeri és hadrendbe magunk mellé kell állítani a természet adta harmónia megéléséhez. 

Nem titok, hogy létezik évszakelmélet , mely 1920-as évekből ered.  Johannes Itten, (Bauhaus festő tanára) megfigyelte, hogy a tanítványa előszeretettel használnak olyan színeket, árnyalatokat, amelyek megegyeznek a megjelenésük jegyeivel. A négy évszak típus a négy alapszín lett, és a látszólag skatulyába zárt  korlátok miatt létrejött további 12 alítpus . Ez teszi egyedivé az évszakelméletet, és a színelméletet, a különböző évszaktípusok különböző tulajdonságait egybegyúrva.

Mit is jelent ez ? Vannak hajszínek, szemszínek, bőrszínek, amiket tipikus jegyként viselünk, de a mi helyzetünk annyival talán egyszerűbb, hogy a színeket, amiket viselünk, mi határozzuk meg. Amire szükségünk van, hogy meg találjuk a saját évszakunkat és már el is kezdhetjük harmóniába állítani a színeinket. 

Én ŐSZ típus vagyok. Tudományos alapon és az élet adta tapasztalataim alapján legelőnyösebb színek számomra a föld színei, mint a drapp, az olajzöld, a rozsdabarna, a bordó, az arany és a narancs. Ha benézek a szekrényembe, valójában igen, némi feketével és hamu szürkével kombinálva sorakoznak szépen ezek az árnyalatok a polcon. Vettem nemrég egy csodaszép olajzöld színű sálat, mert éreztem benne valami hívogató üzenetet. Vigyél haza, kellek neked!  Kellett pár nap, mire a nyakamba került, de bevallom,kétszeresen is beleszerettem! 

Volt már olyan napod amikor kilépsz az utcára és valahogy érzed, hogy ez most jó!? Valahogy érzed, hogy ami rajtad van az egyben van veled!?  Szempárok néznek, és nem jössz zavarban emiatt, mert valahol legbelül érzed, hogy jó választás volt, komfortos minden és az láthatóan tetszik másoknak is?! Semmi manír, csak Te és a színek harmóniája?!  Nem túlzó önelégültség lengi körbe a szavakat, hanem  igazolása annak, miszerint a színelmélet tudománya működik.  Van akik ezt stílusnak mondják, de tudjuk   „Le style est l’ homme même” – a stílus maga az ember.  Georges-Louis Leclerc, Buffon grófja mondta ezt 1733-ban, akadémiai székfoglalóján, és a mondat a mai napig érvényes, sőt, ma talán még jobban, mint Buffon korában.

A tervezési munka ihletadója is lehet egy ilyen elégedett nap. Ez adta az ihletet ehhez a munkához is. Ami szín aznap rajtam volt, az került a tervbe is. És ha ezek a színek történetesen egyeznek a megrendelő szintén ŐSZ típusú évszak elméleti besorolásával, akkor többszörösen elégedettek lehetünk az eredménnyel. 

A lakás Sötét Ősz jellemzőkkel tervezett: Meleg, mély színek mint az arany, a sötétbarna, a mustárszín, a piros, a meleg türkiz és a petrolkék. Kiegészítő komplementer szín mint a szürke előnyösen emeli és tompítja az árnyalatokat, mindent ott és úgy ahogy kell. 

 

Nappali részlete


Tv fala látványkandallóval


Konyha -étkező

,,A stílus az egyik módja annak, hogy elmondd ki vagy, anélkül, hogy megszólalnál.” A mai divat világa könyörtelen, mégis rengeteg örök érvényű igazság rejlik az öltözködés és megjelenés művészetében.  De ne felejtsük el, hogy a természet a legnagyobb színelméleti tanácsadó, forduljunk hozzá bizalommal! 🙂

Üdv, m

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!