A bölcsőde a 3 évnél fiatalabb gyermekek nappali gondozására, nevelésére és ellátására szakosodott intézmény.[1] A bölcsődék nem az oktatási, hanem egészségügyi-gyermekjóléti intézményrendszerhez tartoznak. Az ország egyik legrégebbi bölcsődéje a Budapest VIII. Nagytemplom utca 3. szám alatti, Ybl Miklós tervezte házban működik 1877 óta. Az épület alagsorában rendezték be a Bölcsődei Múzeumot, mely 2002-ben nyitott. Előzetesen ennyi a hivatalos rész, majd a felismerés, hogy bölcsődét tervezni nem olyan egyszerű.
A mai előírások és tárgyi szükségletek, földi halandó számára simán meghaladják a józan ész által befogadható kötelezvényeket. Miből indulok ki? Abból, hogy anyai ágról, szülésznő- bábaasszony is volt a rokonságomban. Ha jól tudom nem jártam bölcsődébe sem, mert otthon felügyeltek rám, és tudtommal, egyszerű vállalható körülmények között cseperedtem fel.
Kettős érzéseim vannak, mert azért lehet, hogy egy ilyen bölcsiben, jól el tudtam volna tölteni az időmet annak idején, ami nagyon -nagyon régen volt 🙂 , de egyben sajnálom azokat , akik nem tapasztalhatják meg, milyen volt mikor nagyanyámmal a nyulaknak kákicsot (gyermekláncfű) szedtem. Vagy emlékszem a kaszáló rét szélén vártam nagyapámat, hogy a talicskát csurdig megrakva szénával, a tetejére ültessen, és dülöngéljek a kupacon nevetgélve, amíg hazáig eltol. Imádtam a szilvalekváros kenyeret, friss alma karikákkal a tetején uzsonnára! Nem is tudom, kapnak ilyesmit manapság? Nah, mindegy, ezen már késő keseregni, mert most MÁS VILÁGOT ÉLÜNK ugye?! De valami arra késztetett, hogy túl a bazi hosszú, és szigorú előírásokon, valami olyat tervezzek, amiben a kicsik inspirálódnak, impulzusokat kapnak és egyben a szellemi és testi fejlődésük is elinduljon valami jó irányába.
Színek, színek kellenek! Élénk vibráló színek! Mellette a stabil nyugalom érzetét kell létrehozni, amiben egy vagy jelen esetben úgy 12 gyermek, ösztönösen jól érezheti magát. Ahol mindent meg lehet és jó megérinteni! Lehet a falra írni, amihez jó nagy fal kell! Variálható felületek, több funkciós gyermek foglalkoztató térre lesz szükség. Huhh, alig bírtam magammal! De tényleg! Elszabadult a fejemben a cunami, és vitt ezerrel! Majd ahogy lenni szokott, jó magyar módra, jött egy közel 8 dupla oldalas előírás néven futó hivatalos rendelkezés! A fejem fogtam! TE ATYA ÉG!!! Ez a sok minden, ami le volt írva, be sem fér!Ez GÁZ! Rövid tanácskozás után töretlen ambíciókkal, építészeti és belsőépítészeti újratervezés történt, mert minden addigi vázlat a kukában landolt.
Bevallom, én nem mentem el bölcsődékbe inspirációt keresni, csak a saját fejem után mentem. De a terv elő-bírálatkor a “bölcsődei terveket felülvizsgáló mindenható” a szigorú ítész azt írta a szakvéleményében, hogy szívesen lenne itt gyermek és bölcsis néni is. 🙂 HÁT! Nekem ez elég! A bölcsőde lassan elkészül, és birtokba veszi az a 12 szerencsés kis pöttöm, aki remélhetőleg szintén szívesen lesz itt bölcsis :))))) Egészségügyi-gyermekjóléti szempontból ötös, de én inkább ösztönnek hívom.
Íme a tervek:
Örülök, mert minden kapcsolódó funkcionális helyisége az épületnek tervezett. A mosókonyhától az előkészítő és szervíz területek beleértve. Mindenben engedték a kreatív pluszt is érvényesülni, ezzel teljes és egész lett minden.
Elégedett vagyok! Igen!
üdv, m
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: