Tervezési szempontból alul értékelt helyiség, melynek adottságai sem segítenek a jobb megítélésen!
Alkalmasint túl kicsi, vagy épp túl hosszú, túl keskeny, túl sötét? Gondolom mindenkinek beugrik valami róla. Kicsit mostohagyerek, kicsit “ugyan, minek erőltetni, ez csak egy folyosó”, csak átmegyük rajta! Ismerős?
Mivel a folyosók, közlekedők építészeti sajátosságai gyakran igen lehetetlenek, nagyobb figyelmet kell fordítani a kialakítására. Jelenleg két ilyenen is dolgozom. Az elvárások és az óvatos igények jellemzően nem túl inspirálóak, mivel a tulajdonos maga sem tudja mihez lehetne kezdeni egy közel 8-10 m hosszú “szálloda folyosóval”! De! Az egész ház, és minden helyisége erre az egy közlekedőre van felfűzve. Erről nyílbak szobák, gardróbok, fürdők. Valahányszor a lakás bármely pontját érintjük, ezen a folyosón haladunk végig! A jól ismert jelenet helyszíne napról napra ugyanaz, vagyis az közlekedő-folyosó. Ezek után mondja nekem valaki azt, hogy lényegtelen helyiséggel van dolgunk?
A most tervezett két ház hosszú folyosós. Mindkét ház fiatal generációs tulajdonosokkal.
Mivel a közlekedőtér általában elég kicsi, igyekezni kell minden felesleges holmit száműzni, amely akadályozza az áthaladást. Ez azonban közel sem jelenti azt, hogy dekorációnak nincs helye az előszobában! Lehet egy szuper kép, vagy egy szép keretezett tükör. Minden tárgy amit dekorációként használhatuk, nem csupán tökéletes dísze a helyiségnek, de egyben szép és funkciót is betölt.
Egy barátságos és nyugalmat sugalló pasztellt a falakhoz, illetve kontrasztos tónusú burkolatot és ajtólap ad egy kis karaktert. Fontos a megfelelő mesterséges megvilágítás is, vagyis egy viszonylag erős fényű mennyezeti és esetünkben oldalfali illetve a padlóba rejtett LED fénnyel megoldható. A plafonon az oldalfali surlófény kellemes hangulatot ad a többi lámpával kiegészítve.
Mivel a hozzánk látogató vendég lakásunk ezen szegletével ismerkedik meg először, ezt látva, megnyugtató lesz az első benyomása.
Végszó! Tehát, szerintem nem mindegy milyen is az előszoba! 🙂
m